قطعه محورى

به نوعی از قطعات  اتصال دایم گفته میشود که از شکل پیچیده تری نسبت به پرچ برخوردار هستند و به صورت معمول علاوه بر اتصال دو با چند قطعه کار،کاربردهای دیگری نیز دارند ﺍﻳﻦ ﻗﻄﻌﻪ ﻫﺎ ﺍﻏﻠﺐ ﺑﺎ ﺳﺮﻯ ﺗﺮﺍﺷﻰ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻣﻰ ﺷﺪ. ﺑﺎ ﺭﺷﺪ ﺻﻨﻌﺖ ﺧﻮﺩﺭﻭ ﻭ ﺩﻳﮕﺮ ﺻﻨﺎﻳﻊ ﻭ ﻧﻴﺎﺯ ﻣﺸﺘﺮﻳﺎﻥ، ﭘﺮچ ﺳﺎﺯ ﺑﺎ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬﺍﺭﻯ ﻻﺯﻡ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻳﻦ ﻗﻄﻌﻪ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻭﻟﻴﻦ ﺑﺎﺭ ﺁﻏﺎﺯ ﻛﺮﺩ. ﺍﻳﻦ ﻗﻄﻌﻪ ﻫﺎ ﺑﻪ ﻟﺤﺎﻅ ﻛﺎﺭﺑﺮﺩ ﻭ ﺷﻜﻞ ﻇﺎﻫﺮﻯ ﺩﺭ ﭘﺮچ ﺳﺎﺯ، ﻗﻄﻌﻪ ﻣﺤﻮﺭی ﻧﺎﻣﻴﺪﻩ ﺷﺪ.
ﻗﻄﻌﻪ ﻣﺤﻮﺭﻯ ﺩﺭ ﭘﺮچ ﺳﺎﺯ ﺑﻪ ﺭﻭﺵ Cold Forming (ﭘﺮﺱ ﻛﺎﺭﻯ ﺳﺮﺩ) تولید می شود.

مزاياي ﻗﻄﻌﻪ ﻣﺤﻮﺭﻯ
ﻗﻄﻌﻪ ﻣﺤــﻮﺭﻯ ﺩﺭ ﺻﻨﻌﺖ ﺧﻮﺩﺭﻭﺳــﺎﺯﻯ ﻭ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﻫﺎﻯ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺁﻥ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻗﻔــﻞ ﺩﺭ ﻭ ﻟﻮﻻﻯ ﺩﺭ ﺧﻮﺩﺭﻭ، ﻗﻄﻌﻪ ﺑﺮﻗﻰ ﻗﻔﻞ ﺳــﻮﺋﻴﭽﻰ، ﺩﻳﺴﻚ، ﺻﻔﺤﻪ ﻛﻼچ، ﻟﻨﺖ ﺗﺮﻣﺰ ﻣﺼﺮﻑ ﻣﻰ ﺷﻮﺩ. ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺍﻳﻦ ﻗﻄﻌﻪ ﺩﺭ ﺻﻨﺎﻳﻊ ﺩﻳﮕﺮﻯ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻟﻮﺍﺯﻡ ﺧﺎﻧﮕﻰ،ﺍﺩﺍﺭﻯ، ﺻﻨﻌﺖ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﻭ... ﻛﺎﺭﺑﺮﺩ ﺑﺴﻴﺎﺭﻯ ﺩﺍﺭﺩ.
ﻗﻄﻌﻪ ﻣﺤﻮﺭﻯ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﺪﻩ ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﺭﻭﺵ ﺍﺯ ﺍﺑﻌﺎﺩ ﻳﻜﻨﻮﺍﺧﺖ ﻭ ﺩﻗﻴﻖ ﺗﺮﻯ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺭﻭﺵ ﺳﺮﻯ ﺗﺮﺍﺷﻰ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩﺍﺭ ﺍﺳﺖ.

تيراژ توليدى سهم موثرى در قيمت كالا دارد زيرا تنظيم و آماده سازى ماشين براى توليد قطعه محورى وقت زيادى را مى گيرد و هزينه قابل توجهى دارد، اما در تيراژ زياد، قيمت تمام شده قطعه محورى كاهش قابل توجهى مى يابد.

این قطعات با فلزاتی مانند فولاد( کم کربن و پر کربن ) ، فولاد زنگ نزن ( استنلس استیل ) ، آلومینیوم ( گروههای 5000 و 6000 و ...) ، مس و برنج (CU,ZN )تولید میشوند.پرچ ساز توانایی تولید این قطعات از قطر  2.4 میلی متر تا 15 میلی متر را دارا می باشد.

دسته بندی قطعه محوری های شرکت تولیدی پرچ ساز بر اساس شکل در ادامه آمده است:

  • قطعه محوری دو پله:

متداول ترین نوع قطعه محوری ها،قطعه محوری دو پله می باشد.در اینجا برای اتصال دو قطعه با  سوراخ کاری غیر هم اندازه استفاده می شوند. در برخی موارد پس از پرچ کاری و برقراری اتصال ، ایجاد محور چرخش دو قطعه متصل شده و لولا شدن قطعه محوری نیز مد نظر است که باید از این دسته قطعه محوری استفاده کرد.

  • قطعه محوری های دو طرفه :

در مواردی میتوان به جای دو پرچ از یک قطعه محوری این دسته استفاده کرد که در هر دو سمت آن عملیات پرچ کاری انجام میشود.

  • پین استاپ :

در این دسته از قطعه محوری ها علاوه بر پرچ شدن از دو سمت،ایجاد فاصله و جلوگیری از تماس دو قطعه کار با یکدیگر نیز انجام میشود.با این روش برای گردش مناسب هوا و تهویه محل اتصال در قطعه کار نیز شرایط مناسبی به وجود می آید.

  • قطعه محوری های چند پله:

این گروه در حقیقت نزدیک به قطعه محوری های دسته اول می باشند با این تفاوت که شکل پیچیده تری دارند و هنگامی که بخواهیم برای اتصال بیش از دو قطعه کار به یکدیگر از قطعه محوری استفاده کنیم کاربرد دارند.

  • قطعه محوری های خاص:

آخرین دسته آنهایی هستند که بنا به سفارش مشتریان تولید می شوند.در این قطعات ویژگی هایی مانند سوراخ داربودن ،OFF CENTER  بودن ( عدم هم محوری ) و ... وجود دارد.

در انتها لازم به یادآوری است که شرکت تولیدی پرچ ساز بنا به سفارش مشتریان کلیه قطعات فوق را با سختی های موردنظر آنها، در واحدهای راکول B  (HRB) و راکول C (HRC) تولید می کند. برروى قطعه محورى برحسب جنس قطعه، عمليات شيميايى از جمله گالوانيزه،داکرومات، فسفاته كردن و آنودايز براساس نياز مشترى مى تواند انجام شود.
در حال حاضر پرچ ساز با توسعه امكانات و بهبود بخشيدن به روش هاى توليدى خود، بيش از 500 نوع قطعه محورى در ابعاد و اندازه هاى مختلف توليد مى كند و امكانات لازم جهت پذيرش سفارش هاى بيشتر و متنوع ترى را دارد.

توجه: پيشنهاد مى كنيم در زمان طراحى قطعه محورى با دفتر فروش شركت پرچ ساز تماس حاصل نماييد

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *